HABERLER

Gazze'ye Yardımlarınızı Ulaştırıyoruz!


“ELİMDEN NE GELİR DEME, ELELE VERİRSEK ÇOK ŞEY GELİR ”

Savaş devletlerin diplomatik ilişkilerini keserek giriştikleri silahlı mücadele, harp, cenk, olarak tanımlanır ve devletlerin savunma ve güvenlik güçleri arasında olur.

İslam her hususta olduğu gibi savaş konusunda da belli ahlaki unsurları gözetir. Savaşılan ülkenin ya da topluluğun sivillerine kadınlarına, çocuklarına, yaşlılarına, sakatlarına, din adamlarına dokunulamaz, ekili araziler talan edilemez, ibadethaneler ve sağlık kuruluşları yıkılamaz. Biz Müslümanlar bunları gözetirken karşımızda ki kâfirler ve zalimler güruhunun Filistin ‘e özellikle Gazze ‘ye yaptığı müdahalelere savaş denilemez. Bu sadece SOYKIRIM olarak tanımlanabilir. Ve ne yazık ki tüm dünya; son günlerde bir topluluğu ortadan kaldırmak, yok etmek amacıyla girişilmiş bir mücadeleye şahitlik ediyor. Sadece savaşılmıyor, sivil halk kadın erkek, genç yaşlı, bebek demeden açlığa susuzluğa mahkûm ediliyor,  tıbbi destek alamıyor, gereken ilaçlara ulaşamıyorlar.

İnsan doğası gereği, üzülüyoruz, ara sıra yutkunurken yediklerimiz boğazımıza diziliyor, üzüntümüzü ifade eden mesajlar yazıyoruz ancak bunlar tek başına yeterli değil.

İsrail, Batı ülkelerinin desteğini alırken; Filistinli kardeşlerimizin tek başlarına direnmesini beklemek zulme ortaklık etmektir. Bu mücadeleyi tek başlarına kazanamayacaklarının bilinci ile küffar nasıl dostlarının desteğini alıyorsa, biz Müslümanlar da çeyrek asırdır zulüm gören Filistinli kardeşlerimize destek olmak zorundayız. Bu hem insani hem imani bir meseledir.

Bosna’nın merhum dava adamı Aliya İzzetbegoviç’in sözünü hatırlamak isteriz;  “Ve her şey bittiğinde hatırlayacağımız şey; düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliği olacaktır.”

Sessiz kalma Müslüman, tepkisiz kalma, vicdanınla baş başa kaldığında uykusuz kalma, “Elimden ne gelir deme, elele verirsek çok şey gelir.” mottosu ile Abdullah Baba İnsani Yardım Vakfı olarak başlatacağımız yardım kampanyasına desteklerinizi bekliyoruz.

Rabbimiz ne güzel buyurmuş Bakara Suresi 177. Ayetinde: “Gerçek iyilik  yüzlerinizi doğuya ve batıya çevirmeniz, değildir. Asıl iyilik Allah’a, âhiret gününe, meleklere, kitaba ve peygamberlere iman etmeniz; sevdiğiniz maldan yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, yardım isteyenlere ve özgürlüğünü kaybetmiş olanlara harcamanız; namazı kılıp zekâtı vermenizdir. Böyleleri anlaşma yaptıklarında sözlerini tutarlar; darlıkta, hastalıkta ve savaş zamanında sabrederler. İşte doğru olanlar bunlardır ve işte takvâ sahipleri bunlardır.”

Hesap Numaralarımız

Kuveyt Türk Katılım Bankası
Abdullah Baba İnsani Yardım
IBAN:TR93 0020 5000 0959 4803 3000 01 (TL)
IBAN:TR12 0020 5000 0959 4803 3001 01 (USD)
IBAN:TR82 0020 5000 0959 4803 3001 02 (EUR)

Açıklama: Filistin

Abdullah Baba Vakfı

Konya Merkez: Aziziye Mahallesi Mengüç Caddesi No:51/1 42030 Karatay/KONYA bilgi@abdullahbabavakfi.org
Tel: 0533 370 20 16